Zabrzeg
przyjaznyzabrzeg.pl
Zabrzeg – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Czechowice-Dziedzice. Sołectwo ma powierzchnię 1400 ha i liczy 3107 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 221,9 os./km².

Nazwa wioski Zabrzeg jest pochodzenia topograficznego (za brzeg(iem) Wisły).

Sołectwo Zabrzeg jest częścią gminy Czechowice-Dziedzice. Od północy granicą naturalną z Goczałkowicami-Zdrój jest rzeka Wisła. Granica ta biegnie linią dawnych meandrów Wisły. Od zachodu korona zapory oddziela Zabrzeg od Jeziora Goczałkowickiego. Idąc dalej od Jeziora Goczałkowickiego granicą lasu na południe, Zabrzeg graniczy z gminą Chybie. Ulice Pszczelarska i Graniczna w sołectwie Bronów są ulicami granicznymi z sołectwem Zabrzeg. Od południa granicą naturalną z sołectwem Ligota stanowi rzeka Iłownica. Od wschodu ul. Ochodzka jest granicą z Czechowicami-Dziedzicami. Obszar miejscowości wynosi 1352 ha, w tym 744 ha stanowią lasy (55%) położone w zachodniej części gminy – na granicy z Chybiem znajduje się rezerwat przyrody Rotuz. Obszar zabudowy skoncentrowany jest we wschodniej części sołectwa.

NASZE ATUTY
  • Dobre skomunikowanie sołectwa – dobra dostępność komunikacyjna, korzystny układ linii drogowych i kolejowych
  • Atrakcyjna turystycznie lokalizacja - bliskość zbiornika wodnego, lasu, gór, uzdrowiska, co stanowi potencjał dla rozwoju turystyki i rekreacji (w tym turystyki rowerowej)
  • Dobre warunki klimatyczne (specyficzny mikroklimat, na który wpływ ma bliskość lasu i Zbiornika Goczałkowickiego)
  • Dobrze zlokalizowane tereny sportowe i rekreacyjne, prężnie działający klub sportowy
  • Mocno zintegrowane środowisko mieszkańców; poczucie przynależności do społeczności i przywiązania do miejsca (wielu mieszkańców od pokoleń związana jest z miejscowością)
  • Silny ośrodek gry w taroki (turnieje o zasięgu międzynarodowym)
  • Wysoki poziom gospodarstw rolnych